Ragnar Klavani podcasti “Pealelöök” teine episood: innovatsioon ja tehnoloogia kaasamine
Ilmunud on Ragnar Klavani tiimi ideid tutvustava podcasti “Pealelöök” teine episood. Seekord arutleb Klavan tehnoloogiaekspert Andres Birnbaumiga, kuidas nutikad tehnoloogilised lahendused võiksid Eesti jalgpalli kõrgemale tasemele aidata. Vestlust juhib Marian Võsumets.
Episood keskendub küsimusele, miks Eesti jalgpall on tehnoloogilises arengus seni maha jäänud ja milliseid samme on vaja, et jõuda innovatsiooni ja tehnoloogia osas rahvusvahelise tasemeni. Klavan ja Birnbaum rõhutavad, et Eesti kui maailmas eeskujuks olev digiriik peaks püüdlema ka sporditehnoloogia vallas liidrirolli.
Birnbaum toob esile, et Eesti Jalgpalli Liidul puudub praegu struktuur, mis võimaldaks tehnoloogiat süsteemselt juurutada: “Jalgpalliliidul ei ole strateegilist fookust selles suunas olnud ja ei ole praegu ka. [...] Seda ei tehta struktuursel viisil ja mõtestatult. Seal taga ei ole ka konkreetseid inimesi, kes vastutaks konkreetsete tehnoloogiaprojektide eest.”
Saates rõhutatakse, et jalgpalli arendamiseks ei piisa üksikutest algatustest – vaja on selget strateegiat ja tugevat tehnoloogilist vundamenti. “Näen, et meil on potentsiaali rohkemaks. Üks suur osa selle potentsiaali mitte väljendumisest on seotud tehnoloogiaga. Sinna ei ole rõhuasetust pandud,” ütleb Klavan.
Seega peavad tehnoloogia ja innovatsioon olema osa Eesti jalgpalli arenguplaanist ning nende eest tuleb vastutada juhatuse tasandil. Samuti tuleb rajada baasinfrastruktuur – ühtne kaamera- ja talendihaldussüstteem –, mis loob eeldused kvaliteetseks andmeanalüüsiks. Vaid tugeva andmepõhise aluse najal saab üles ehitada uusi tööriistu ja lahendusi, mis toetavad nii treenereid, mängijaid kui ka lapsevanemaid.
“Tänapäeva kõige tähtsam valuuta on andmed,” ütleb Klavan ning rõhutab, et sporditehnoloogia roll on aidata inimesel areneda. Just seetõttu on oluline ka treenerite koolitamine tehnoloogiate kasutamiseks ning kasutusmugavuse tagamine.
Peamised arutelupunktid:
Miks ei ole tehnoloogia ja innovatsioon olnud seni EJL-i strateegiline fookus?
Millist kasu tooks staadionite varustamine statsionaarsete kaamerasüsteemidega?
Kuidas aitab tehnoloogia ja videoanalüüs treenereid, mängijaid ja lapsevanemaid?
Millised on praktilised ja kuluefektiivsed sammud, et ehitada üles kogu Eesti jalgpalli hõlmav kaamera- ja talendihaldussüsteem?
Milline struktuur on vaja luua, et innovatsioon jalgpallis tegelikult toimima hakkaks?
Vaata ja kuula “Pealelöök” teist episoodi:
Youtube: https://youtu.be/jR58YcV76Sc?si=AUD85sX_4HSPw170
Spotify: https://open.spotify.com/episode/1ug3FkxKfk9uQhnHt1dRlv?si=459926fff6364c63
Apple: https://podcasts.apple.com/ee/podcast/pealel%C3%B6%C3%B6k/id1810094727?i=1000706955279